Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa króliki, dużo problemów z sikaniem, gryzieniem itp.
Autor Wiadomość
Sia.Ska 

Wysłany: 2017-08-06, 15:33   Dwa króliki, dużo problemów z sikaniem, gryzieniem itp.

Mam dwa króliki, około 1,5 roczna samiczka Gucia i prawie roczny samiec Abi (wykastrowany), oboje są w osobnych klatkach, na początku byli obok siebie, teraz są w innych pomieszczeniach. Najpierw opowiem o ich sytuacji a później o problemach każdego królika. Samca mam od małego, a samiczkę przygarnełam, samiczka miała być samcem, ale okazało się, że była kobietą, i przez nieuwagę została zapłodniona. (wiem, że nie można na to pozwolić, jak ja mogłam do tego dopuścić, nie piszcie tak, proszę ;/ ).

Teraz opiszę problemy z samiczką Gucią: gdy do mnie trafiła była GRUBA, ważyła ponad 3 kilo, wszystko gryzła, wszędzie się załatwiała, nie miała kuwety (nie była nauczona) nie lubiła ludzi, później trochę się jej polepszyło,gdy zaszła w ciążę i urodziła 5 młodych (jedno nie przeżyło) stała się bardzo miła, nie gryzła i nie sikała, po odchowie, nie gryzła cały czas tylko czasami po kostkach pogryzie, ale wybrała sobie miejsce w pokoju moich rodziców gdzie ciągle sika. Miała być wysterylizowana, ale z powodu młodych najpierw wykastrowałam samca. Problem mam z nią taki, że sika wszędzie, gdy jestem sama w domu nie wpuszczam jej do pokoju rodziców, by nie sikała to ona załatwi się albo w łazience, albo w przedpokoju. W klatce nie załatwia się w jednym miejscu, gryzie papier, który umieszczam pod żwirkiem, nie lubi być wyjmowana, nie lubi być trzymana na rękach,gdy załatwi się poza klatką próbujęt "przenosić" jej mocz do klatki (na papierku) ale to nie daje efektów, nadal jest czasami strachliwa.

Teraz opiszę problemy z samcem Abim: Mam go od małego, uczyłam go korzystać z kuwety, szybko zrozumiał o co mi chodzi, później trafiła do mnie samiczka, którą Abi szybko zapłodnił, byli oni obok siebie od początku do porodu młodych, od momentu ich pierwszego spotkania samiec przestał używać kuwety,stał się agresywny, chrumkał, obsikiwał teren,w klatce załatwiał się z jednej strony, i cały czas siedział od strony koleżanki, aktualnie teoretycznie samiec jest wykastrowany (18 maj 2017), ale jego zachowanie nie uległo zmianom, nadal nie korzysta z kuwety (uznał ją za łóżko), jest jeszcze bardziej agresywny, nie można go dotknąć w klatce, nie można mu dać jedzenia, gdy się idzie obok niego to atakuje nogi (zazwyczaj moje), z samiczką nie ma na ogół kontaktu. Raz moja mama nie domknęła jego klatki i razem pobiegali, co skończyło się zapłodnieniem, a niby jest wykastrowany, nie wiem jak to możliwe.

Potrzebuję pomocy, przepraszam za błędy i źle wyjaśniony mój problem :D

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2017-08-06, 18:41   

U samca po kastracji mogą pozostać w nasieniowodach żywe plemniki nawet przez okres 4-6 tygodni, więc to nie dziwne że doszło do zapłodnienia. Natomiast hormony uspokajają się w okresie nawet do kilku miesięcy.
Pierwszy błąd to za szybkie połączenie królików i to nawet nie ze względu na zapłodnienie tylko sam fakt że jedno z drugim rywalizowało.
Co do samiczki, zacznijmy od tego że może ona jest normalna :mrgreen: a Ty szukasz problemu w charakterze, nie każdy królik lgnie do człowieka a już na pewno większość nie lubi brania na ręce. Samcowi muszą oklapnąć hormony a samiczka powinna być wysterylizowana - bo ta zmienność nastrojów jest spowodowana hormonami. Ona przestanie mu wadzić to i jemu szybciej zelży.
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Sia.Ska 

Wysłany: 2017-08-07, 13:21   

Od kastracji samca samiczka została zapłodniona po 7 tygodniach, nie łączyłam królików że sobą przez 2 miesiące, bo nie były wykastrowane/wysterylizowane, a sam akt zapłodnienia nie był "odpowiedni" (samiec musi przechylić swoją głowę na bok, czy jakoś tak?) Bo od razu jak samiec wskoczył na samicę to go zdjełam. Z noszeniem na rękach to wiem, że króliki czasami tego nie lubią, ale są takie momenty że trzeba go podnieść lub przytrzymać, ale dziękuję za odpowiedź i informacje, myślisz, że jak wysterglizuje samicę to samcowi mogą opaść już hormony?

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2017-08-07, 16:08   

Jakie przechylanie główki?
Króliki różnie się zachowują przy kopulacji ale główka nie ma znaczenia ;)
Powinnaś ją wysterylizować inaczej szanse na dogadanie się między nimi będą dużo mniejsze a przede wszystkim nie będzie się męczyć z hormonami, nie wspominając o ciążach urojonych czy nowotworach.
2 miesiące to względnie krótko, być może trzeba jeszcze poczekać żeby przestał fukać i samczyć ;) , nie sterylizowana samica zdecydowanie pogarsza sprawę.
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Nuna

Wysłany: 2017-08-12, 19:12   

Ja jeszcze wtrace co do sikania samiczki. Postaw jej kocia kuwete w lazience, a byc moze problem z sikaniem sie skonczy. Sama wybrala sobie to miejsce. Na poczatek zwirek powinien byc miekki, przyjemny dla lapek.
Co do samczyka, jego agresja moze wynikac miedzy innymi z potwornej nudy. Moze jakies zabawki edukacyjne, warzywa zamiast w miseczce to porozwieszane w klatce, kocyk do kopania, rolki po papierze toaletowym, kula smakula, no i najwazniejsze.... trzeba go zaprzyjaznic z samiczka. Ostatni "strzal " juz poszedl wiec juz jej nie zaplodni.

Odpowiedz do tematu