Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym karmić
Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2018-05-12, 19:53   

grisou napisał/a:
Bazyliszek napisał/a:

Jeśli mowa o naturze, w naturze głównym pokarmem jest trawa a nie siano, przez to wszech obecne stawianie siana na pierwszym miejscu ten fakt zdaje się umykać.

Bo siano to sucha trawa czyli to samo tylko zawiera mniej wody/ jest sucha ,dlatego podawanie codziennej racji zieleniny (skoro trawy świeżej nie ma) jest wskazana,nawilża zawartość jelit i dodatkowo poprawia trawienie.Raczej każdy wie o tym

Z tym "każdy" to bym się chyba tak nie rozpędzał, osobiście cały czas odnoszę wrażenie że statystycznie króliki jadają za dużo warzyw a właśnie za mało zielonek, być może jest to spowodowane "polskimi" warunkami, większość ludzi mieszka w blokach czy innych takich i po prostu nie mają zieleniny zdatnej do jedzenia a ileż można dawać jakieś kopry czy inne popularne zielska sklepowe. Może jest to też spowodowane faktem że ludzie na dzień dobry są straszeni że zielonki mogą być niebezpieczne aaa skoro większość królików żyje na sucharach to i "mojemu" nic nie będzie.... ;)

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-28, 12:45   

Witam, podepnę się pod temat.

Proszę o rady. Od niedzieli mamy nowego członka rodziny- baranka miniaturkę, Lili ma ponoć 8 tygodni (tak twierdziła Pani od której Lili została zabrana). Przed zabraniem króliczka czytaliśmy sporo na rożnych stronach no i właśnie tutaj pojawia się problem... Zebrane formacje mówią że na początek powinniśmy dawać jedynie wodę, sianko i ewentualnie granulat ale.. Króliczek już wcześniej był karmiony marchewką, jabłkiem i sałatą.. Teraz sama nie wiem już co dawać małej. Jest u nas 2 dzień i jak do tej pory ma ciągły dostęp do sianka i wody, 2x dziennie dostaje po 10g granulatu BURGESS (taki dostawała w starym domku).
Dawać małej przekąski typu marchew, jabłko czy zostać przy granulacie i sianku z wodą? Jeśli tak to czy ilości które dostaje są wystarczające?
PS. mała waży 500g

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-28, 14:22   

Nie zmieniał bym drastycznie diety skoro był nauczony tak jeść.
Osobiście odstąpił bym od codziennego podawania warzyw/owoców ale nie ma już sensu przestawiania go na całkowicie suchą dietę, jeśli królik był nauczony jeść jakieś rzeczy i nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego to nie zmieniamy na siłę jego diety (bo jest trochę za młody), można więcej nabroić jak zyskać.
Jakiś koperek, sałatkę czy nawet natkę z marchewki może sobie zjeść, wiadomo że raczej w formie przekąski raz dziennie., warzywa i owoce raz na 3 dni i w małych ilościach.

Czy ten granulat to Burgess Excel? W cale nie jest rewelacyjny ;), przenica, owies i soja, wapień, skorupki jaj, melasa??!! to raczej nie jest szczególnie zdrowe, chyba że masz jakiś inny wariant tego burgessa?

W Anglii może i są inne granulaty (dobre) polecane dla królików ale excel wrażenia nie robi, fakt że dla młodego to jakoś ujdzie ale na dłuższą metę jednak bym polecał Versele Laga Adult.

Obserwacja bobków i warzenie królika raz na tydzień (zwłaszcza młokosa) powie czy nie ma za mało kalorii.

Na worku granulatu powinna być podana sugerowana ilość na 1kg królika na dobę, proponuję podawać trochę mniej jak sugeruje producent, królik jest młody i potrzebuje substancji odżywczych ale można łatwo przesadzić z kaloriami zwłaszcza że będzie jadła inne rzeczy w między czasie.

Kiedy po tygodniu-dwóch ustalisz jak przybiera na wadze będzie można się zastanowić nad modyfikacją ilości granulatu.

Przez pierwsze kilka dni możesz ją przesuszyć (oczywiście nie zabieraj wody ;p), królika obowiązuje kwarantanna po przeprowadzce, stres źle działa na układ pokarmowy, później możesz stopniowo powracać do małej ilości zielonek.

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-28, 15:31   

To Burgess Excel Tasty Nuggets for Junior & Dwarf Rabbits , weterynarz również polecił to... ja jeszcze niestety nie orientuje się który granulat jest dobry, a który nie więc jeśli jadła to i wet polecił to kupiliśmy to samo.
Tylko czy teraz kupic Versele Laga dla juniorków i ją przestawiać czy ciągnąc na tym i jak podrośnie zmieniać na Laga Adult?

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-28, 16:36   

Nie jest jakiś tragiczny, nawet zawiera Saccharomyces cerevisiae (probiotyk), rzadko spotykany dodatek.
Ale jest bardzo kaloryczny - chociaż Juniory tak mają ;). (groch, soja, melasa.... trochę przegięli z tymi dodatkami kalorycznymi)
Myślę że możesz na nim pociągnąć jeszcze z miesiąc i wtedy spokojnie przechodzić na Adulta.

Podawaj 70% tego co jest sugerowane na opakowaniu.
Przy okazji poczytaj o cekotrofach, jak wyglądają i kiedy występują :) - bo to zmora początkujących właścicieli królików.

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-28, 19:16   

Oki, dzięki wielkie za rady:)
Będę zamawiać na zooplus lage- niestety stacjonarnie nie mają ale to nie problem. Łobuziara jest z nami 2 dzień ale jest tak urocza że można dla niej stawać na głowie a może nawet i na uszach^^
Zawsze można dodać jakieś sianko- tylko czy jej podejdzie.. Dziś pogardziła nowym- żółtym i wybrała tylko stare zielone..

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-28, 19:27   

Zielone zawsze jest lepsze :)

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-28, 19:36   

Ale na każdym jest napisane sweet więc wzięliśmy takie, na którym nie było- jak widać Lili lubi słodycze tak samo jak ja i jutro wycieczka do sklepu po słodkie sianko:D

Autor Wiadomość
grisou 

Wysłany: 2018-05-28, 22:10   

Witam

Zasadniczo to młodym króliczkom można podawać do jedzenia zielonki,zieleninę i będą ją dobrze znosiły,ale tylko pod warunkiem,że samiczka podczas ciąży i laktacji była nią karmiona.Dodatkowo otrzymując zróżnicowaną detę króliczęta nauczą się przy niej wszystkiego jeść,stąd też bardzo ważne jest aby młode nie były odstawiane od matek za wcześnie (układ trawienny króliczątek nie zawiera bakterii uczestniczących w trawieniu, są one dostarczane wyłącznie przez mleko matki)

Króliczki które żle lub nie tolerują zielonek/ zieleniny są to króliczki które były żle/ za wcześnie odsadzone od matek i także nie otrzymywała ona zróżnicowanej/ odpowiedniej diety.Dlatego powinno się zachować ostrożność i wprowadzać stopniowo zieleninę do diety małego króliczka

Jeżeli króliczek jest już przyzwyczajony i dobrze znosi zielonki/ zieleninę,to nie ma sensu jej "przesuszać" (niepotrzebne,również stresujące zmiany) niczego nie zmieniać i tylko ostrożnie urozmaicać.

Wzrost w pierwszych 6 miesiącach życia jest bardzo intensywny.Karmienie w tym czasie powinno być „do woli"

Warzywa korzeniowe najlepiej podawać po odstawieniu granulatu lub traktować jako przysmak jeżeli zostawiamy granulat w diecie = uniknięcie problemów z cekotrofami

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-29, 09:40   

Niestety zazwyczaj nie wiemy czym była karmiona matka :(
Kiedyś na własne oczy widziałem matkę z młodymi, wszyscy razem wcinali kapustę pekińską, na pewno młode nie miały 3 miesięcy, 3/4 królików na takiej diecie skończyło by z wzdęciami.

Tak to jest z królikami.

Sam mam królika który pochłania zielonki na kilogramy, zdarzy się że zje zimne prosto z lodówki (zapas mam w lodówce) albo wilgotne - wzdęć nigdy nie uświadczyłem.

To co się powszechnie propaguje (woda, siano, granulat) o królikach jest najbezpieczniejszym wariantem w przypadku nowego/nieznanego królika - i tego należy się trzymać.

A co innego kiedy znamy trochę jego przeszłość tak jak w tym przypadku :)

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-29, 15:03   

Przypuszczam że matka miała dość urozmaiconą dietę, gdy tam byliśmy wciągała sobie jakąś sałatkę warzywną.. Królików Pani miała chyba z 15 i każdy sobie akurat coś ciamkał i nie był to granulat..
Kilka było na zewnątrz w wybiegach i wcinało trawkę.
Żeby było bezpiecznie dla malutkiej będę się trzymać waszych rad i dawać granulat + jakieś zieleninki, oczywiście z głową.. No i ianko, które pochłania ogromnych ilościach. Ciągle mieli.
Jest jakiś "system" wzrostu czy wagi? Ile mniej więcej powinna przybierać na wadze tygodniowo?
Nie chce żeby jej się coś złego stało.. Kotki już przerabiałam ale króliczek to nowość..

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-29, 17:48   

Nie ma norm co do wagi, zwłaszcza że to za pewne mieszaniec a waga bardzo zależy od rasy.
Niepokojące będzie jeśli waga stanie w miejscu albo co gorsza zacznie spadać.
Po 3cim miesiącu życia nie ma co się spodziewać wielkich wzrostów wagi, będzie powoli "mężniał" i nabierze trochę ciała ale nie będą to szybkie przyrosty.

Najlepiej ważyć uszaka raz na 1-2 tygodnie.
Pamiętaj o odrobaczeniu i szczepieniu.

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-29, 21:36   

Ponoć 100% baranek ale czy tak jest... wyjdzie po czasie.
Pamiętam o szczepieniu, dostałam polecenie odczekać minimum 2 tygodnie, żeby się zadomowiła i się zapisać na wizytę. Po zakupie była jedynie zbadana, a raczej obejrzana czy jest zdrowa.
Więc czekam i staram się ją nakłonić do korzystania z kuwety, niestety z marnym skutkiem bo chyba woli robić pod siebie albo na mnie:D

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-30, 08:36   

Nie wkładaj do klatki żadnych dywaników, niech będzie goła podłoga.
Wdepnie w siki to się szybciej nauczy że trzeba iść do kuwety ;)
To że w nowym domu będzie posikiwać gdzie popadnie to jest nie do wyeliminowania, znaczy teren.
Młoda jest, powinna się szybko nauczyć :), ścierasz siuśki i wkładasz do kuwety?

Autor Wiadomość
Caam 

Wysłany: 2018-05-30, 19:38   

W klatce ma jedynie kuwetę, kule z sianem, miseczkę z woda, poidełko (które olewa ), miała jeszcze podusie do spania ale ja zasikała że aż ciekło i wywaliłam.. A no i rurę do zabawy.
Ścieram chusteczkami higienicznymi i wkładam jej do kuwety ale ona to wywala i śpi w niej zamiast używać jak powinna

Odpowiedz do tematu