Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Uszak sika,posikuje i bobkuje pomimo ze jest wykastrowany
Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-10, 20:53   

Powiem szczerze z kuwetami bym nie ryzykowala juz bo kiedys podmienilam i oba zaczeli sikac na klatki. Kupilam gryzaki melisowe i daje im jak zjedza;) samiec ma juz drugi dzien i ma pol jeszcze.( bardzo twarde do scierania zebow)

Autor Wiadomość
grisou 

Wysłany: 2018-05-12, 12:17   

Kamila945 napisał/a:
Powiem szczerze z kuwetami bym nie ryzykowala juz bo kiedys podmienilam i oba zaczeli sikac na klatki. Kupilam gryzaki melisowe i daje im jak zjedza;) samiec ma juz drugi dzien i ma pol jeszcze.( bardzo twarde do scierania zebow)

To jest mit że twarde jedzenie ściera zęby,i wręcz przeciwnie króliczek może sobie je uszkodzić,aczkolwiek wykonuje on silny nacisk na zęby aby ugryść lub zmiażdżyć coś twardego co może spowodować uszkodzenie korzeni lub złamanie/ pęknięcie zęba.Rraczej odradzam,lepiej jest kupić melisę ususzoną

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2018-05-12, 12:42   

grisou napisał/a:
Kamila945 napisał/a:

To jest mit że twarde jedzenie ściera zęby,i wręcz przeciwnie króliczek może sobie je uszkodzić,aczkolwiek wykonuje on silny nacisk na zęby aby ugryść lub zmiażdżyć coś twardego co może spowodować uszkodzenie korzeni lub złamanie/ pęknięcie zęba.Rraczej odradzam,lepiej jest kupić melisę ususzoną

Prawda, trawa/siano ściera zęby, wystarczy wziąć szerszą trawę między palce, ścisnąć i drugą ręką szybko kłos wyciągnąć :lol: :lol:
Jeśli chodzi o lecznicze działanie melisy polecam po prostu kupować na wagę, dobra i świeża malisa powinna pachnieć cytrusami i tylko taka ma działanie lecznicze a nie zwietrzałe torebki ekspresowe które śmierdzą sianem :-D
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-12, 23:30   

Moi drodzy weterynarz polecił mi to. Moje uszaki tego nie gryzą, a przykladaja zabki i jada w dół, sciera ladnie ząbki a i pojesc moga :)

Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-16, 04:38   

Witam, prosze znow o poradę was. Mianowicie moja samiczka nie je siana. Myślałam ze nie jest głodna albo ze jej siano nie pasuje ale niestety mylilam się. Siana nie zmienialam , caly czas to samo a jednak od kilku dni nie je. Granulat, warzywa, patyki , wszystko inne je a sianka nie chce. Czy wiecie co moze byc przyczyną .? Kupilam juz kilka innych rodzaji sianka i nic. ;( same zmartwienia :cry:

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-16, 11:22   

Przyczyny z reguły są tylko dwie :)
Albo ma za duży wybór jedzenia albo ma coś z zębami.
Przegłodź ją z pół dnia, jak jej się żołądek przyklei do kręgosłupa to zacznie jeść :lol: , tzn, w tym sensie żeby zostawić w klatce tylko samo siano.

Będzie na pewno patrzeć w miski błagającym spojrzeniem - i właśnie to jest probemem :lol:
Ja mam to samo, od biedy zastępuje siano trawką a i na trawę potrafi skubaniec nosem kręcić :lol:
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-16, 12:19   

Próbowałam juz. Zostawilam jej sianko same inod rana do wieczora nie dostala nic innego. Nie ruszyla. Troszeczke zeby ma za długie wle pracujemy nad tym patyczkami i marchewką. Sęk s tym ze wszystko inne normalnie je tylko nie siano

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-16, 13:07   

Marchewka nie zetrze zębów a może tylko namieszać w układzie pokarmowym, też bym nie jadł chleba mając do wyboru chleb i jabłka :lol: , ogranicz warzywa do minimum do wyjaśnienia, raz na kilka dni :!:
Patyczki coś tam zetrą ale najlepsze do ścierania jest siano i wszelkie pokarmy które trzeba długo przeżuwać.
Bardzo wątpię żeby królik nic nie jadł cały dzień, chociaż zdarza się jeśli większość dnia przesypia ale to raczej u dorosłych królików.
Zostaw jej samo siano na całą noc w czystej klatce a rano sprawdź ilość bobków, zasada jest jedna, królik który nie je nie będzie bobczył ;), trudno na oko ocenić ile królik zjadł tego siana, więc może ci się wydawać że nie je a jak ciebie widzi to wie że ma szanse dostać coś lepszego i czeka aż dostanie - błędne koło.

Zęby warto skontrolować, wszelkie wady wrodzone zazwyczaj wychodzą już w młodości (i zostają na całe życie...)

Na prawdę królikowi dobrze robi zostawienie go samego, żeby nawet opiekuna nie widział, wtedy szybciej kapituluje i zaczyna jeść to siano :mrgreen:

Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-16, 13:31   

Robilam tak zostwialam jej sianko na noc i nie ubylo nic klatka czysta. Troszeczkę ma problem z zabkami przez ten wypadek bo uszkodzila sobie siekacze i trzeba bylo kilka dni dokarmiac ją. Tylko ze jak widzialam ze cała noc nic nie zjadla to dalam jej zeby glodna nie byla. Bobkuje normalnie. Wszystko je oprócz siana. Raz zostawilam ja z siankiem od popoludnia do następnego dnia rano. To nic nie zjadla z siana.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-16, 14:01   

Być może trzeba skontrolować siekacze (wyrównać albo skrócić) bo to co opisujesz już nie jest normalną sytuacją. Pozostaje weterynarz. Nic nie pisałaś o uszkodzeniu siekaczy, jeśli był pęknięty czy ułamany być może trzeba będzie to przeczekać ale samo czekanie może się źle skończyć więc polecam ponowną kontrolę.

W tzw. między czasie możesz sprawdzić czy będzie mieć chęć na trawę, dla takiego "inwalidy" to najlepszy zamiennik dla siana (a w zasadzie to samo co siano) tyle że smaczniejsze i delikatniejsze dla siekaczy (a trzonowce i tak i tak zetrze bo musi mielić mordką przy jedzeniu trawy).

Autor Wiadomość
Kamila945 

Wysłany: 2018-05-16, 14:26   

Wlasnie myslalam o wecie. Wybiorę sie jutro. Na ostatniej kontroli wet powiedzial ze wszystko ok i jadla sianko naraz przestala niewiem dlaczego.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-05-16, 16:30   

Jeśli po 10-12h "głodówce" królik nie rusza siana to jest znak że coś się dzieje (i należy głodówkę zakończyć). Co zresztą uczyniłaś.
Jednakowoż trawę możesz spróbować dać, bo od zębów do problemów z kiszkami jest bardzo prosta droga a niech jeszcze do tego dojdzie antybiotyk i stres i będzie lipa.

Autor Wiadomość
grisou 

Wysłany: 2018-05-16, 18:33   

Kamila945 napisał/a:
Wlasnie myslalam o wecie. Wybiorę sie jutro. Na ostatniej kontroli wet powiedzial ze wszystko ok i jadla sianko naraz przestala niewiem dlaczego.

Witam

Możesz spróbować pokroić nożyczkami siano na drobniejsze kawałki,trawkę również,łatwiej jej będzie je złapać do pyszczka jeżeli ją siekacze bolą

No i masz rację zabierz ją szybko do weta ...

Odpowiedz do tematu