Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Spanie królików
Autor Wiadomość
Marchewki444
Marchewki444

Wysłany: 2018-06-11, 21:11   Spanie królików

Mam pytanie dotyczące snu królików. Pracuję w galerii, często w nocy i za szybą sklepu zoologicznego często widzę króliki w szklanych klatkach które siedzą i nie śpią, pomimo nocy. Tu pojawia się moje pytanie, czy nie jest to spowodowane światłem z korytarza które świeci się 24h/dobę? Czy króliki nie męczą się przez to i nie powinny mieć na noc zapewnionej ciemności?(Problem dotyczy również chomików)

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2018-06-12, 08:39   

Króliki i chomiki to zwierzęta typowo nocne.
Rozproszone światło z reguły im nie przeszkadza czy to w nocy czy za dnia.

Co więcej, królik podobnie jak delfin potrafi spać z otwartym okiem o czym 95% ludzi nie ma bladego pojęcia :-D Jeśli w dzień siedzi w kącie zupełnie nieruchomy (nie rozgląda się) a ma tylko otwarte jedno oko (i często podniesione jedno ucho) to na 70-80% właśnie "śpi" ;) i to w cale nie jest żart :-P

Zresztą pies też to potrafi ale najczęściej zamiast otwartego oka ma tylko małą szparkę - i ludzie nie mają bladego pojęcia że jego pies też potrafi spać jak delfin (znaczy, połowa mózgu śpi a połowa czuwa).
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
grisou 

Wysłany: 2018-06-14, 22:19   Re: Spanie królików

Marchewki444 napisał/a:
Mam pytanie dotyczące snu królików. Pracuję w galerii, często w nocy i za szybą sklepu zoologicznego często widzę króliki w szklanych klatkach które siedzą i nie śpią, pomimo nocy. Tu pojawia się moje pytanie, czy nie jest to spowodowane światłem z korytarza które świeci się 24h/dobę? Czy króliki nie męczą się przez to i nie powinny mieć na noc zapewnionej ciemności?(Problem dotyczy również chomików)

Witam

Stała ekspozycja zwierzątek na sztuczne światło zakłóca percepcję /postrzeganie dnia i nocy,może również zakłócić naturalny cykl snu zwierzątek,dlatego powinny mieć zapewnioną przestrzeń /miejsce znajdujące się w całkowitej ciemności.Dodatkowo brak ekspozycji na światło słoneczne naraża króliczki /chomiki na niedobór witaminy D i może być przyczyną problemów zdrowotnych (odwapnienie,problemy z zębami i na dłuższą metę problemy osteoporozy ) aczkolwiek witamina ta jest niezbędna ponieważ reguluje wchłanianie wapnia i fosforu,aby zapewnić dobrą mineralizację kości

Dodatkowo króliczki często dostosowywują ich rytm życia do rytmu opiekuna,więc mogą być bardziej aktywne/ przedłużyć ich czas aktywności rano i w ciągu dnia i spać więcej w nocy

Oczywiście króliczek który nie czuje się pewnie i bezpiecznie w swoim otoczeniu (czyli domu) nie jest całkowicie zrelaksowany i podczas odpoczynku zachowuje czujność na wszelkie "niebezpieczenstwa” ("śpi” z otwartymi oczami,uważa /nasłuchuje najmniejszy ruch,dzwięk,odpoczywa w pozycji czujnej umożliwiającej szybką ucieczkę…) przeciwnie króliczek który czuje się bezpiecznie i ma dobre samopoczucie rozciąga się jak "naleśnik” i potrafi nawet spać na środku salonu..:D

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-06-14, 22:36   

Króliki domowe bardzo często czuwają nawet jak są oswojone - ale to szczegół :) i to czuwanie nie jest takie jak w mniemaniu człowieka że "przysypia przy serialu" ;) , króliki rzeczywiście wyłączają jedną półkulę mózgową kiedy jest im zbędna w czasie nadzoru otoczenia, wprawny opiekun zauważy ten stan kiedy królik jest jak zamurowany :-D
Całkowita ciemność to pojęcie względne, zwierzęta w nocy korzystają z księżyca a domowe ze świateł latarni które wpada przez okna ;) Zwierzęta w ciemności nie widzą (wbrew mitom i plotkom haha).

Jest jakaś granica kiedy światło będzie za mocne i będzie zaburzać rytmy zwierzęcia ale umówmy się, już sam pobyt w sklepie jest najczęściej jednym wielkim zaburzeniem w ich życiu.

Istnieje ewentualność że chomiki robią taki raban karuzelami że rozjuszają króliki a chomiki są zdolne w tej materii, zwłaszcza w nocy :lol:
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
grisou 

Wysłany: 2018-06-14, 23:25   

Bazyliszek napisał/a:
Króliki domowe bardzo często czuwają nawet jak są oswojone - ale to szczegół :) i to czuwanie nie jest takie jak w mniemaniu człowieka że "przysypia przy serialu" ;) , króliki rzeczywiście wyłączają jedną półkulę mózgową kiedy jest im zbędna w czasie nadzoru otoczenia, wprawny opiekun zauważy ten stan kiedy królik jest jak zamurowany :-D
Całkowita ciemność to pojęcie względne, zwierzęta w nocy korzystają z księżyca a domowe ze świateł latarni które wpada przez okna ;) Zwierzęta w ciemności nie widzą (wbrew mitom i plotkom haha).

Jest jakaś granica kiedy światło będzie za mocne i będzie zaburzać rytmy zwierzęcia ale umówmy się, już sam pobyt w sklepie jest najczęściej jednym wielkim zaburzeniem w ich życiu.

Istnieje ewentualność że chomiki robią taki raban karuzelami że rozjuszają króliki a chomiki są zdolne w tej materii, zwłaszcza w nocy :lol:

W takim razie podaj żródło Twoich informacji

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-06-15, 11:14   

Chyba jednak pomyliłem ze snem wielofazowym, ale nie dam sobie uciąć nawet małego palca u nogi :->

Z drugiej strony badań na ten temat jest tyle co kot napłakał. Cały czas odkrywają coś nowego, czy to u ptaków czy nietoperzy.

A już nad snem królików to w ogóle badań prawie zero.

Poszlaki są wyjątkowo mocne:
-ucho podniesione z tej samej strony co otwarte oko
-brak ruchów tego ucha (czyli nasłuch ogólny a nie kierunkowy)
-brak reakcji na imię
-brak reakcji na pożywienie (szelest worka)
-królik sprawia wrażenie osłupiałego
-prawie nigdy nie jest to pozycja na leniwca tylko na kurę (czyli niby jest na czuwaniu)
-"wybudzony" znienacka jest zmieszany! a przecież miał otwarte oko !! ??
*zwierzę śpiące na ziemi (w naturze)

Ja mam dużo czasu na obserwację królika, próbowałem nawet sprawdzić na co zareaguje, według mnie dźwięki są odsiewane automatycznie i nie reaguje na nic co nie jest zagrożeniem.

Ja wiem że to nie dowody naukowe ale moim zdaniem coś jest na rzeczy, szkoda że badań nie ma, szukałem PETów czy EEG i nie bardzo ;)

Odpowiedz do tematu