Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaparcia/Zatory/Problemy trawienne/Wzdęcia/Bulgotanie
Autor Wiadomość
RomanK 
Toffinka i Romuś

Wysłany: 2017-02-10, 23:30   

Moje uszaki są na diecie bezgranulatowej, wiec nawet rozmoczony granulat odpada!
Sam weterynarz po sterylizacji Toffiny powiedział nam, ze jak nie bedzie chciała jeść to podać jej troche owocowego gerberka.
Kurcze ludzie takie rzeczy dla dzieci maja jak jak mniej konserwantów i barwników, prawie nie różnią sie od zblendowanych rzeczy w domu, a jeśli ktoś nie ma blendery, to jest to bardzo dobra alternatywa.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2017-02-11, 09:28   

Względnie zdrowemu królikowi nie zaszkodzi, nie takie rzeczy jadają.
Tyle że temat brzmi zatory/wzdęcia a na takie okoliczności gerber nic nie pomoże a i jest prawdopodobieństwo że pogorszy stan królika.

Autor Wiadomość
RomanK 
Toffinka i Romuś

Wysłany: 2017-02-12, 11:33   

Bazyliszek, owszem, ale post do którego sie odnosiłem pisząc o gerberku owocowym nie zawierał nic na temat zaparć/zatorów i sam właściciel uszaka napisał, ze wet kazał podawać.
Ja tylko zaproponowałem w tej sytuacji ze owocowy moze być lepszy, bo uszak chętniej bedzie go jadł :-)
Aczkolwiek dobrze zapytać weterynarza czy poleca podawanie czegoś takiego, on najlepiej wie czy uszakowi to zaszkodzi czy nie (pod warunkiem, ze sie zna na tym)

Autor Wiadomość
Amatis

Wysłany: 2017-12-02, 19:36   Bulgotanie w brzuchu

Hej
Mam czteromiesiecznego (prawie pięcio) króliczka od trzech tygodnie. Około dwa dni temu usłyszałam w jego brzuszku coś jakby Bulgotanie. Słychać go tylko czasami. Oprócz tego krolik jest bardzo ciekawski, aktywny, normalnie je i pije. Nie dzieje się nic niepokojacego oprócz tego bulgotania. Nie wiem czy powinnam iść z nim do weterynarza.
Królik raczej nie miał możliwości zjedzenia czegoś niewłaściwego.
Proszę o pomoc, z góry dziękuję

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2017-12-02, 21:26   

Króliki raczej nie bulgoczą.
Chyba że po sporym i mokrym posiłku, to czasami coś tam można usłyszeć leżąc obok królika ale to są drobne bąbelki, takie bulgotanie grubo bąbelkowe jak wylewanie wody z butelki zdecydowanie jest niepokojące i najczęściej oznacza wzdęcia.
Odstaw warzywa i owoce na 1-2 dni, być może dostaje odrobinę za dużo, jeśli dalej będzie tak głośno bulgotać to dobrze żeby go obejrzał weterynarz.
Bobki są twarde i foremne?
Może on nie bulgocze tylko grucha (jak gołąb) :D, bo takie głośne bulgoty żeby je słyszeć podczas biegu to na prawdę wyjątkowa sprawa i raczej czuł by się źle ;), akurat jest w wieku dorastającym, więc gruchanie i bieganie będzie u niego normą :lol: i to faktycznie czasami może przypominać bulgotanie :-P
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Amatis

Wysłany: 2017-12-03, 14:52   

Bombki są twarde i foremnego, nie widzę żeby miał jakiś problem z ich robieniem. Odglos raczej nie przypomina gruchania. Nawet teraz, kiedy leży, słyszę takie właśnie Bulgotanie. Spróbuję odstawić na kilka dni owoce i warzywa według twojej rady i zobaczę co będzie dalej. Jeśli nadal będzie to słyszalne zabiorę go do weterynarza.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2017-12-03, 20:30   

Jeśli codziennie jadał spore ilości warzyw i owoców to może być jedna z przyczyn, nie dawaj
-jabłka
-marchewki
-brokułów
-kapusty pekińskiej a już nie daj boże zwykłej
:idea: Przynajmniej na razie nie dawaj.

Parę plasterków pietruszki czy plasterek selera, gałązka koperku, nic innego nie dawaj przez 2 dni. i oczywiście dużo siana i suszek.

Jakiej firmy granulat jadł?
Chętnie zjada siano?

Może to tylko jakiś błąd żywieniowy (typu pełna miska warzyw od rana) ....

Ew. możesz pokazać na zdjęciu te jego bobki i zacząć je zbierać do badania u weta, najlepiej mieć bobki z 2-3dni, trzymane w lodówce w słoiczku.

p.s. Jeszcze jedno, może to zgrzytanie zębami? też czasami przypomina taki głuchy dźwięk ;)
Króliki przypominają jesteśmy zwierzętami egzotycznymi !! Zanim kupisz królika swojemu dziecku pomyśl czy szynszyla, myszoskoczka, fretkę, legwana też byś kupił/a swojemu dziecku na zabawkę ?? Króliki dziękują.

Autor Wiadomość
Amatis

Wysłany: 2017-12-10, 20:21   

Je bardzo dużo siana, musze mu dokładać okolo 3 razy dziennie.
Dostawał około 1 plasterka marchewki i plasterek pietruszki lub kawałek jabłka rano plus granulat (3 płaskie łyżeczki).
Około 12.00 Dostawał mieszanke suszonych ziół uzupełniających plus świeże sianko.
Wieczorem kolo 19.00 Dostawał druga porcję granulatu (taka sama porcja), świeże siano plus miskę np suszonego mlecza (którego uwielbia) lub inne zioła.
Granulat ma firmy Cunipic Junior Rabbit dla królików do 6 miesiąca życia.
Zauważyłam, że najczęściej ten odglos pojawia się po jedzeniu lub kiedy jest puszczanie na pokój.
Granulat od razu znika z miski, podobnie z ziołami, warzywami i owocami.

Autor Wiadomość
Amatis

Wysłany: 2017-12-10, 20:23   

Czasami dostawał tez suszoną mieszankę warzywną z mieszanką ziół uzupełniających

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2017-12-11, 08:51   

Diagnozę trzeba zacząć od głodówki 24-48h.
Zostawiasz samo siano, mniszek, babkę, wodę.
Żadnych mieszanek, warzyw, owoców. (suszonych też).
Mnie się dalej wydaje że to nie bulgotanie tylko gruchanie królicze (z zadowolenia).
Takie głośne bulgoty miały by odbicie albo w samopoczuciu albo w wyglądzie bobków (np. zdeformowane i zbyt mokre), bobki powinny być "twardsze od groszku z puszki", twardość bobka powinna być co najmniej 2 razy taka jak groszku :-D

Autor Wiadomość
zwierzogrod 

Wysłany: 2018-01-13, 16:56   Zaparcia

U mojego tuptusia też pojawiło się zatwardzenie. Zauważyliśmy to dzisiaj. Mam podejrzenie, że to wina granulatu Grainless Complete. Na Versale Laga Cuni adult complete nigdy nie było problemu. Oczywiście najgorszy moment - zero weterynarzy w tym czasie (w weekend klinika nie jest czynna do której chodzę) a nie ma w weekendy innego króliczego weta w poznaniu któremu powierzył bym go. No nic.

Objawy: kupy wielkości ziarenka pieprzu w nieregularnym kształcie bardzo twarde czarne. Nie chce jeść siana nie pije zbytnio (ale to akurat może być kwestia iż jadł wodniste warzywa więc pije mniej wody).

Co robimy? Dostał póki co kawałek ugotowanej marchewki, kawałek ogórka (czytałem że często rozluźnia kupy) kawałek buraka i kawałeczek jabłka. Wszystko po trochu zjadł. Zjadł cały krzaczek bazylii. Masuje mu brzuch i dostał 1 ml oleju lnianego. Rusza się (zdjąłem kratę żeby więcej biegał po pokoju) i póki co kupy zmieniły już kształt na bardziej regularny. Choć nadal nie są tak duże jak wcześniej. Przy masowaniu brzucha zdecydowanie czułem wypełnione kupkami jelita. Dostał tez do pyszczka rozpuszczona wit. C - WIEM że u królików jak u ludzi może pomóc w zaparciach a w takiej dawce nie zaszkodzi.

Na razie tyle mogę robić. Się smialiśmy że jak nie będzie chciał się ruszać w puszcze Filipa (starszego królika) który już mu na pewno ruch zapewni. A tak na poważnie czekamy. Wiem że tu liczy się też czas mam nadzieje ze się poprawi jeśli nie to w poniedziałek od razu do weterynarza

Macie jakieś rady? Ogólnie nie wykazuje zachowań które by póki co pokazywały dolegliwości bólowe itp ale no siano nietkniete i kupy na razie pojawiają się 2-3 na godzinę

Autor Wiadomość
zwierzogrod 

Wysłany: 2018-01-13, 19:06   

Właśnie zauważyłem, że usiadł i wyrzucił z siebie dość sporo "ziarenek" poszła cała seria więc chyba jest nadzieja... są tłustawe czyli możliwe że olej lniany pomógł. Dostaje teraz natkę kopru i marchewki (chętnie je zjada). Nabrał apetytu trochę.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-01-14, 00:02   

Możesz dać do picia mocny rumianek.
Torebka rumianku na 100ml wrzątku, zaparzyć 10-15 minut i dać do picia.
Można też do kompletu melisę dorzucić.
Siemię do jedzenia i gotowane do picia.

Autor Wiadomość
muszka 
Muszka

Wysłany: 2018-07-30, 21:33   

To króliki mogą jeść nasiona siemienia lnianego? To by było genialne rozwiązanie! Mój króliczek wczoraj był całkowicie zdrowy a dziś od rana wcale nie chce jeść :cry: Zastanawiam się czy coś jej zaszkodziło, czy może to PRZEZ UPAŁY, albo ma jakieś zatwardzenie bo w kuwecie też nie ma prawie nic :-? :-/

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-07-31, 08:50   

Królik może jeść siemię.
Sprawdź czy zje coś dobrego, koperek, rodzynek, jak nadal będzie grymasił to idź do weterynarza. :!:
Króliki mogą się dziwnie zachowywać w upał i mniej jeść, ale zero bobków przez noc to już przegięcie.
Siemię jest właśnie dobre na "zatwardzenie".

Odpowiedz do tematu