Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
kuweta
Autor Wiadomość
aniafff 
ja

Wysłany: 2018-10-08, 10:59   kuweta

Hej :)
Moje króliczki mają 7,5 tyg, kuwetę w klatce...niestety nie wiedzą po co ona jest.
Postępuje wg rad mądrzejszych i tam gdzie sikają podstawiam potem kuwetę. Na nic to się zdaje, bo jak przestawię im ją to one sikają w innym miejscu.
O dziwo, kiedy są poza klatką ( prawie cały czas ) idą sikać do klatki -ale nie do kuwety.
Wkładam zasikane chusteczki do niej, ale to też na nic.
A kupkają już wogóle gdzie popadnie: w klatce, poza klatką...
Jaka jest szansa, że kiedyś zaczną korzystać ze swojej ubikacji ?

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2018-10-08, 13:00   

Spokojnie.
Są bardzo młode a to w tym przypadku zaleta.
Nie przestawiaj co chwilę kuwety z kąta w kąt - to tak nie zadziała, może działa w przestrzeni otwartej ale w klatce nie ma sensu.
Nie dawaj na podłogę dywaników i staraj się żeby była ona wolna od zbędnego siana, to zachęca do sikania.
Paśnik postaraj się powiesić tak żeby siedząc w kuwecie mogły z niego jeść.
Królika przyłapanego na gorącym uczynku można lekko okrzyczeć i nawet wsadzić do kuwety i tak złośliwie nie pozwolić mu z niej wyjść (przez 10 sekund) ;p ale jeden warunek, musi to być moment kiedy królik oddał mocz, po fakcie - NIE MA SENSU.
Wkładanie chusteczek stosuj dalej.
Niech w kuwecie będzie te 1-2cm pelletu a nie tylko ledwo na dnie, królik nie głupi i woli sikać w coś co czuje pod sobą ;)

To są jeszcze dzieci, roztrzepane i głupie, jedne uczą się kilka miesięcy a inne łapią w 2 tygodnie. (niestety)
Możesz spróbować jednego dnia w cale nie ścierać, wdepnie to zacznie myśleć, (aha, mokre), bieganie i ścieranie każdego "sika" utwierdza królika w tym że i tak wszystko jedno gdzie sika ;) bo sik magicznie znika.

Czasami trzeba "uderzyć ręką w stół", oj ile ja biegałem i ścierałem, wdepnął kilka razy jak go perfidnie olałem to zaczął myśleć ;)
Kiedy już zacznie dobrowolnie wchodzić do kuwety należy nagrodzić za udane oddanie moczu :), głaskaniem i rodzynkiem.

Autor Wiadomość
Rabbitry 

Wysłany: 2018-10-08, 13:43   

A co w przypadku blisko 4 miesięcznego króliczka, załatwia swoje potrzeby do kuwety chyba ze jest na łóżku albo w pudełku z papierem i chusteczkami, nie wiem czy jeszcze da się ją tego oduczyć czy trzymać sie nadziei że po sterylizacji przestanie?

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-10-08, 14:17   

Rabbitry napisał/a:
A co w przypadku blisko 4 miesięcznego króliczka, załatwia swoje potrzeby do kuwety chyba ze jest na łóżku albo w pudełku z papierem i chusteczkami, nie wiem czy jeszcze da się ją tego oduczyć czy trzymać sie nadziei że po sterylizacji przestanie?

Sterylka to jedno, drugie, to niestety niedoprowadzanie do takich sytuacji, powtarzające się zachowania później bardzo ciężko wyplenić a z wiekiem są to wręcz utarte szlaki w mózgu królika, na początku robi to jeszcze myśląc.... później "bo tak", tak jak człowiek włącza czajnik na kawę z rana :)

Do czasu sterylki nie wpuszczaj jej na łóżko, miesiąc-dwa przerwy to jedno z najlepszych lekarstw, krzycz, ściągaj, połóż się na podłodze :) (taaa). Po sterylce zaczniecie łóżkowe harce.

Przykrycie łóżka ceratą to też jakieś wyjście, wiem, że nie o to chodzi ale na ten moment do czasu sterylki trzeba "walczyć".

Autor Wiadomość
aniafff 
ja

Wysłany: 2018-10-08, 18:23   

Ok, dzięki :)

Autor Wiadomość
aniafff 
ja

Wysłany: 2018-10-10, 13:22   :);:):):):)

Moje słodkie króliczki sikają do kuwety :)
Chusteczki się spisały i może, jak poradził miły kolega Bazyliszek - sianko wiszące przy kuwecie :)))))
Aż nie mogę uwierzyć :D

Kupkają jednak nadal gdzie popadnie ale to już mniejszy problem :)

Dziękuję dziękuję dziękuje :)

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-10-10, 14:50   

Ale kupkają w klatce ?
To faktycznie nie problem.

Autor Wiadomość
aniafff 
ja

Wysłany: 2018-10-10, 19:33   

No niestety nie tylko w klatce. Po całym pokoju kupkają :/

Autor Wiadomość
black_cherry 
Franio =*

Wysłany: 2018-10-10, 20:13   

beda bobkowac i sikac.
nie pozwalaj włazic na łozko bo zasikaja w oka mgnieniu ;)

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-10-10, 21:29   

7-8 tygodni to są małe dzieci, mają prawo gubić bobki a nawet robić je bezwiednie jak to dzieci.
Bobki też możesz wrzucać do kuwety, jakieś szczególne robienie awantury puki co odradzam, są za małe.
Królik który robi bobki świadomie najczęściej nawali 10-20 w jednym miejscu a jak mniemam one rozsiewają w locie ;)

Autor Wiadomość
black_cherry 
Franio =*

Wysłany: 2018-10-12, 19:36   

bazyliszek..ja swojego uczylam przez 2mce gdzie ma swoje wC :P wkoncu sie udało. ale...
jak tylko dostanie sie na dywan to zaczyna torpedowac kulkami... :shock: :shock: wczesniej zrobil kilka i kicał dalej a teraz..jak zacznie to konca nie ma...
ocb????

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-10-13, 08:47   

black_cherry napisał/a:
bazyliszek..ja swojego uczylam przez 2mce gdzie ma swoje wC :P wkoncu sie udało. ale...
jak tylko dostanie sie na dywan to zaczyna torpedowac kulkami... :shock: :shock: wczesniej zrobil kilka i kicał dalej a teraz..jak zacznie to konca nie ma...
ocb????

Pora na kastracje :)

Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-10-17, 04:55   

Hey. Może wy mi coś doradzicie. Może zacznę od tego, że mam 2 letniego samca i 2.5 miesięczna samice. Samiec był kastrowany 2 tygodnie temu ze względu na swoje zachowanie. Praktycznie od początku załapał do czego służy kuweta. Wszystko było praktycznie w porządku i załatwiał się do niej puki nie pojawiła się młoda w domu. Teraz mam problem, bo obydwa robią gdzie popadnie w domu a trochę to męczące jest zważywszy na to że mam wykładziny na podłogach. Zbieranie Bobkow i sikow za dużo nic nie daje. Z jednej kuwety już praktycznie nie korzystają (robią obok niej :(), a z dwóch pozostałych ledwo co. Może ma ktoś jakąś lepsza radę co z nimi począć? Nadmienie przy okazji że nie ma jak ich podczas robienia wsadzić do kuwet, bo samica jest bardzo strachliwa i wogole nie podchodzi ani nie interesuje się nikim poza starszym kolega, a starszy krolik przy próbie podniesienia czy czegokolwiek kopie. Ona mieszka w klatce puki co, a on biega luzem po domu

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-10-17, 16:44   

Na samca działają jeszcze hormony (do miesiąca po kastracji).
Na samice właśnie zaczynają działać.
To był bardzo kiepski okres na połączenie królików i to jest główna przyczyna problemów.

Jeden królik w klatce a drugi luzem powoduje niepotrzebne napięcie emocjonalne, ja wiem że czasami nie ma wyjścia.

Poza tym żeby nie zdarzyło się jakieś niepokalane poczęcie, kastrat do 2 tygodni jest płodny a ona zaczyna być płodna. Wszystko nie w porę, dosłownie ;)

Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-10-17, 17:04   

Nie będzie z tego dzieci :-P za każdym razem jak puszczam to pilnuje, poza tym samiec nawet za nią nie chodzi. A jak widzę że jakiś zbyt pobudzony to jej nie wypuszczam :mrgreen:

Odpowiedz do tematu