Rejestracja | Zaloguj

Mini Forum Miniaturki
www.miniaturkabeztajemnic.com

| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy |

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa dzikawe kroliki
Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-11-06, 19:49   Dwa dzikawe kroliki

A więc mam dwa króliki.
Pierwszy samiec 2 lata (kastrowany 3 tyg temu), druga samica 3.5 m-ce.
Macie może jakiś dobry sposób na oswojenie ich? Samca mam odkąd skończył 4 mce i nigdy nie był jakimś przytulaniem. Przed kastracja jeszcze dał się pogłaskać czy przyszedł a teraz totalne zero. Nawet wyczesać się go nie da a co dopiero powiedzieć o obcięciu paznokci.
Samice mam ok miesiąca. Miala być oswojana, ale nie jest. Ciągle ucieka i chowa się po kątach. Potrafię siedzieć na podłodze nawet 2 godziny i ona nie podchodzi. Nawet w sumie jedzenia nie bierze z ręki.
Może ktoś mi podpowie jak z nimi postępować? Żeby chociaż trochę mniej dzikawe się zrobiły? Aktualnie mieszkają w 2 piętrowej zagrodzie 105x105. Wypuszczam je od 9-15 i od 16-20 po całym mieszkaniu oczywiście.

Autor Wiadomość
Bazyliszek 
Mania [*] i Luiz :-*

Wysłany: 2018-11-06, 20:19   

Witaj.
Samce z natury są mniej towarzyskie i nie ma w tym nic szczególnie dziwnego.
Samica nie dość że bardzo młoda i z racji tego może być bojaźliwa to może czuć obawę przed starszym samcem, zresztą nic nie piszesz o ich stosunkach?
Jedyną słuszną radą jest spędzanie na podłodze z królikami jak najwięcej czasu, najlepiej z garścią rodzynek.

Samiec bardzo długo był królem na włościach, mogą być problemy z tego powodu ale niestety nic nie piszesz o ich relacjach.

Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-11-06, 20:41   

Są zaprzyjaźnione już. Robią wszystko praktycznie razem. A rodzynek nie lubią :/ kupiłam im różne smakołyki typu suszone jabłka itd. większy podchodzi i je normalnie tylko nie da się pogłaskać bo odskakuje i wraca po więcej a mniejsza wogole nie obchodzą ludzie mam wrażenie. Woli nie zjeść niż podejść i wziąść. :-/ drak między nimi nie ma żadnych. Nawet jedzą z jednej miski mimo że mają dwie. Ostatnio bardzo dużo czasu spędzam na podłodze z jedzeniem, a mimo to postępów raczej żadnych nie ma. Może jakaś inna rada jak je oswajać? Może inny sposób jest?

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-11-06, 21:19   

Ile czasu one są razem?
Może jest to tak krótki okres że bardziej interesują się sobą jak człowiekiem :)

Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-11-06, 21:33   

Mam ja od ok mca a mieszka z nim tydzień dopiero, bo bałam się że coś jej zrobi. Zresztą klatkę większą potrzebowałam bo 120 to mała by dla nich była ;)
Sama nie wiem już. Co jakiś czas podchodzę jak są zamknięte i daje im smakołyki może to coś da :-/
A masz może jakies inne porady do oswajania może? Mnie zastanawia jak niektórzy to robią że mają np domy tymczasowe czy fundacje i mimo że większość tych królików ma jakieś traumatyczne przeżycia to jest milsza niż te moje dwa koczkodany :roll:

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-11-07, 09:34   

Królik jest miły wtedy kiedy chce być miły :)
Młody królik na prawdę nie ma czasu na empatię, jest za bardzo zabiegany i zajęty otoczeniem.
To co ludzie pokazują w "internetach" nie jest tak do końca prawdą :D, zawsze pokazuje się najciekawsze czy najśmieszniejsze momenty z życia.

Przybiegają na szeleszczący worek albo kiedy grzebiesz w klatce?

Połóż się z laptopem na podłodze i puść sobie film ;), serio, może brzmi jak idiotyzm ale nie ma cudownego sposobu, będą przychodzić z ciekawości co to za kłoda leży na ich podłodze i będzie można pogłębiać więzi :), króliki jako stworzenia podłogowe zawsze są bardzo ciekawe co się dzieje na ich poziomie :D , sama zobaczysz.

Autor Wiadomość
Aniax

Wysłany: 2018-11-07, 10:13   

Nie. Mają raczej gdzieś co robię. Ten starszy ewentualnie przyjdzie jak miska z jedzeniem potrzasam a ta mała kiedy jej się zachce. Spoko to pobrobuje z laptopem na podlodze

Autor Wiadomość
Bazyliszek 

Wysłany: 2018-11-07, 13:00   

Wydaje mi się że są przejęte sobą.
Normalnie królik jest ciekawy co się dzieje w domu.
Chociaż charakter bywa różny, moja poprzednia samica mało co wychodziła z pokoju a była bezklatkowa, obecny samiec zachowuje się czasami niczym pies... nawet potrafi przywitać ludzi jak długo sam był w domu... , wyjdzie, zobaczy kto wrócił i wraca do swoich "zajęć", to tylko królik :)
Ale oba króliki lubił(y) kiedy coś się działo na dywanie :), może jakieś zabawki królicze im zorganizuj albo chociaż najprostsze kartony czy tutki po papierze toaletowym.

Odpowiedz do tematu