Woda

powrót

żywienie powrót







Rodzaje poidełek i miseczek


Tradycyjne poidełko


żródło zdjęcia:
www.shoppingpoint24.com


Poidełko-gadżet


żródło zdjęcia:
www.abc-schnaeppchenmarkt.de


Poidełko z miseczką


żródło zdjęcia:
www.tierischgutesachen.at


Ceramiczna miseczka


żródło zdjęcia:
www.tierischgutesachen.at


Woda dla niemowląt


żródło zdjęcia:
www.wodamamaija.pl

Królik musi mieć ciągły dostęp do świeżej wody. Wodę możemy wlać do specjalnie przeznaczonego do tego celu poidełka, lub do zwyklej miski, najlepiej ceramicznej. Poidełko ma jedną zasadnicza wadę, mianowicie sprawia pewne trudności królikowi w jego korzystaniu, zaś miseczka pomimo łatwości dostępu, może być często wywracana przez królika, a co za tym idzie, woda znajdująca się w środku będzie lądować na podłodze, dlatego ważne jest, aby miska była na tyle ciężka, żeby króliczek nie mógł jej zbyt łatwo wywrócić, kolejną wada miseczki jest to że na jej powierzchni mogą kumulować się nieczystości z zewnątrz. Pomimo wad zastosowania miseczki, ja zdecydowanie bardziej polecam właśnie ten sposób podawania picia naszym pupilkom.

Poidełko oprócz sprawiania trudności przy korzystaniu z niego przez królika, ma również inne zasadnicze wady, np.: - poidełka nie można dobrze i dokładnie umyć, stąd namnażają się w nim bakterie, - czasami, bez naszej wiedzy ustnik zatyka się, przez co króliczek nie ma dostępu do wody.

Jeżeli zdecydujemy się na poidełko, to aby uniknąć bakterii, poprzez złe wymycie należy do środka wrzucić kilkanaście ziarenek ryżu i energicznie potrząsać, aby zetrzeć osad ze środka. Dziubek (ustnik) należy myć wacikami do uszu, ze szczególna ostrożnością, aby kawałki waty nie pozostawały w środku.

Bez względu na to czy wybierzemy poidełko czy ceramiczną miseczkę, bezwzględnie musimy pamiętać o tym, że przynajmniej raz dziennie powinniśmy wymieniać wodę na świeża, a w okresie upałów, takie zmiany powinny być zdecydowanie częstsze.

Należy pamiętać że woda nie powinna być prosto z kranu, ale wcześniej należy ja przygotować. Można również używać wód mineralnych, najlepiej nisko mineralizowanych z małą zawartością wapnia , z tym że taka woda powinna być często zmieniana na inną, ponieważ zawarte w niej minerały, powinny być zróżnicowane, im bardziej zróżnicujemy rodzaje wód mineralnych, a co za tym idzie minerałów, tym bardziej zminimalizujemy ewentualne choroby, związane z nadmiarem niektórych pierwiastków. Szcególnie polecam wody: Żywiec zdrój źródlana i wodę dla niemowląt

Z woda możemy rozpuszczać różnego rodzaju leki, jak i witaminy których uszak nie chce przyjmować w tradycyjny sposób, ale tylko w szczególnych przypadkach. Alternatywą dla wody może być podawanie herbatki koperkowej lub rumiankowej.

Miseczka czy poidełko



Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Zürichu.

Króliki chętniej piją z otwartych naczyń niż z poidełek. Mogą szybciej i więcej się napić, wskazują nowe badania na Uniwersytecie w Zürichu. Aby zwierzaki cieszyły się doskonałym zdrowiem muszą być oprócz tego żywione sianem i świeżą zielenina.

Poidełko czy miseczka ? To pytanie w czym najlepiej podać wodę pupilowi zadaje sobie wielu opiekunów. Bardzo popularne jest poidełko, które przymocowuje się do prętów klatki. W poidełku woda pozostaje czysta i w przeciwieństwie do miseczek nie zostanie zabrudzona czy wylana.
Które z pojemników wybiorą króliki i jak przez odpowiedni wybór naczynia i pożywienia osiągnąć optymalny pobór wody zbadała w swojej pracy doktorskiej Pani Anja Tschudin. Wybór pojnika jest szczególnie ważny dla zwierząt, które miały już kiedyś kamienie w układzie moczowym, co u królików czasami występuje, lub inną chorobę związaną z układem moczowym.

miszeczka czy poidełko dla królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum n-monika

Miseczki lepsze.

Wszystkie króliki biorące udział w doświadczeniu P. Anja Tschudin wybierały pojemniki otwarte mając do wyboru miseczki i poidła.

miszeczka czy poidełko dla królika

Źródło zdjęcia: prywatne archiwum n-monika

Zwierzęta mogły w krótszym czasie wypić więcej wody. Gdy pożywienie składało się tylko z siana bądź z granulatu zrobionego z siana króliki wypijały o wiele więcej wody, niż gdy dostawały do jedzenia ziarna. " Siano jest zalecane dla królików ponieważ w przeciwieństwie do zbóż odpowiada naturalnemu pożywieniu uszaków, który wspomaga niezbędne ścieranie zębów i gwarantuje odpowiedni pobór wapnia" -wyjaśnia Anja Tschudin i dodaje " do tego siano prowadzi do większego zapotrzebowania na wodę i co za tym idzie do zwiększonego wydalania moczu. Rozcieńczony mocz może zapobiec powstaniu kamieni moczowych".

Dostarczanie wody było jeszcze lepsze gdy do siana podawana była zielenina np. natka pietruszki ponieważ poprzez pożywienie pobierana była dodatkowa ilość płynu. Dla królików popularna marchewka i owoce są ze względu na zawartość cukrów mniej polecane.

Wystarczająca ilość wody, siano i świeża zielenina.

Gdy króliki w doświadczeniu mogły bez ograniczenia pić wodę nie było widać znaczących różnic w ilości wypijanej wody w poszczególnych rodzajach pojemników. Jednak kał w fazie picia z poidełek był zdecydowanie bardziej suchy. To znaczy, ze organizm królika aktywował mechanizm oszczędzania wody. Jeśli pobieranie wody było ograniczone do 12 bądź 6 godzin dziennie króliki pobierały mniej wody, ale o wiele więcej pijąc z misek niż z poidełek. " Napełniona miseczka wody oraz pożywienie składające się z siana i zielonego, świeżego pożywienia zapewnia optymalne zaopatrzenie królika w płyny" radzi P. Tschudin. To odnosi się także do świnek morskich i innych małych gryzoni jak koszatniczki.






Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2019r.



Źródło: http://www.mediadesk.uzh.ch/articles/2011/kaninchen-traenke.html


Literatura:
Tschudin Anja, Clauss Marcuss, Codron Daryl, Hatt Jean-Michel: Preference of rabbits for drinking from open dishes versus nipple drinkers,
in: Veterinary Record, 168: 190-190a
Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u