Zanim adoptujesz/kupisz królika

powrót







Co rodzic
wiedzieć musi



  • Żywienie królika

  • Opieka

  • Zniszczenia królików

  • Królik w mieszkaniu

  • Królik w klatce

  • Samotny królik

  • Porzucanie zwierząt
  • Jak to zazwyczaj bywa, w przypadku wzięcia zwierzęcia dla dziecka, końcowa odpowiedzialność opieki spada na rodziców. To właśnie głównie na dorosłych będzie obowiązek zdobywania wiedzy na różnego rodzaju tematy.

    Ważne jest aby przed zakupem/adopcja królika zdobyć podstawy wiedzy na temat tych przemiłych stworzeń. Są to zwierzęta, które bardzo źle znoszą zmiany, szczególnie zmiany żywieniowe i właśnie od diety powinniśmy zacząć poznawać te zwierzęta, to najważniejszy aspekt przy ich opiece. Rodzic musi sobie uzmysłowić, że króliki są niebywale delikatnymi zwierzętami, wrażliwymi na stres i nieodpowiednią dietę. Objawy wszelkich chorób są bardzo subtelne i dużym atutem opiekuna jest ich znajomość i umiejętność szybkiej reakcji. Króliki to zwierzęta dość łatwo zapadające na choroby, więc dużo rozsądniejsze jest zapobieganie ich, niż ewentualne leczenie, które może by długotrwałe i kosztowne. Istotne są również regularne szczepienia.

    Przed podjęciem się opieki nad królikiem, należy (co było już wspomniane w temacie "królik i dziecko") wziąć pod uwagę wiek życia królika, czyli nie może być sytuacji że po kilku miesiącach/latach nasza sytuacja na tyle się zmieni że królika albo oddamy do schroniska, albo porzucimy w "ustronnym miejscu".

    Niezmiernie ważna jest również cierpliwość, szczególnie na początku, przy nauce korzystania z toalety i oswojenie się z naturą królika. Królik potrzebuje również aby człowiek poświęcał mu sporo czasu, przez co wytwarza się silna więź, która wynagrodzi nam poświecony czas. Wiedza odnośnie zdrowia królika, nie sprowadza się tylko do prawidłowej diety, ale również do "przestrzeni życiowej", jeżeli nie możemy sobie pozwolić na trzymanie królika wolno biegającego po pokoju (wychowanie bezklatkowe), to dziennie musimy mu zapewnić co najmniej 4 godziny swobodnego biegania poza klatka, ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój kości i ogólną kondycję. W związku z wypuszczaniem królika, lub właśnie "wychowaniem bezklatkowym" musimy się liczyć z tym że królik pomimo że sam jest wielkim czyściochem to jego otoczeniu już niekoniecznie, więc na nas spadnie obowiązek sprzątania ewentualnych bobków, podartych gazet itp. Jak już jesteśmy przy gazetach, to nie sposób nie wspomniec o zabawkach, które są istotne w życiu królika. Nudzacy się królik, to chodzący niszczyciel, więc warto pomyśleć o zagospodarowaniu czasu naszemu pupilowi (rodzaje zabawek są opisane w dziale zabawki), ale nie popadajmy w paranoję i nie wychodźmy z założenia że królik wolno biegający to tylko zniszczenia, po prostu poznając dobrze naturę królika, w dość łatwy sposób jesteśmy wstanie zminimalizować szkody, które może wyrządzić uszak. Wpływ na zachowanie ma również wiek królika i to jak się z nim obchodzimy, nie możemy w żadnej sytuacji powalić sobie na krzyk i bicie, takie praktyki odniosą odwrotny efekt od zamierzonego i również zniszczą naszą więź z królikiem, nie wspominając o zaufaniu, zwierzęcia do nas. Również wiek dziecka i usposobienie nie jest bez znaczenia, mianowicie króliki zdecydowanie są odradzane dziecią poniżej 7 roku życia, gdyż dzieci w takim wieku są zazwyczaj hałaśliwe, również ważne jest jak dziecko jest usposobione, czy jest agresywne, czy jest (nadal) bardzo hałaśliwe, lubiące ruch itp. Króliki to spokojne zwierzęta, które nie lubią w swoim otoczeniu nadmiernego hałasu, szybkiego ruchu, to je bardzo stresuje i w takich sytuacjach bardzo łatwo o paniczne zachowanie, które odbija się na naszych stosunkach z uszakiem. Dlatego też ustawienie klatki powinno być na tyle rozsądne, aby nie stało blisko urządzeń, takich jak TV, wieża grająca, ale również nie była odosobniona i abyśmy mieli kontakt wzrokowy z nią.

    Koszty początkowe przy zakupie królika, są tak naprawdę kroplą w morzu późniejszych wydatków. Po zakupie niezbędnych rzeczy takich jak: duża klatka, poidełka, kuwet, podłoże itp., do kolejnych wydatków dojdzie odpowiednie pożywienie, wszelkiego rodzaju przyrządy ułatwiające pielęgnację, ewentualne leki itp. Więc przy zakupie królika nie liczmy ile nas to wyniesie na początku, ale policzmy czy będzie nas stać na późniejszą opiekę, na której naprawdę nie warto oszczędzać, bo koszty leczenia są zdecydowanie wyższe.

    Na początku przygody z królikiem, ważne jest również zwrócenie uwagi na ewentualne alergie naszych domowników, aby potem nie było sytuacji ze "oddaje królika bo dziecko ma alergie" takie rzeczy musimy sprawdzać wcześniej, bo królik to nie przedmiot, bardzo przeżywa rozstania z opiekunami, źle znosi brak zainteresowania i wyczuwa naszą niechęć do siebie.

    Więc rodzicu zanim zdecydujesz się na królika w domu, bardzo poważnie przemyśl decyzję, wybiegając w przyszłość. Artykuł wyżej nie ma zniechęcać do tych kochanych zwierząt, ale pokazać że kupno królika wiąże się ze zdobyciem ogromu wiedzy, ale gwarantuję że wszystkie nasze starania zostaną wielokrotnie wynagrodzone!

    Źródło zdjęć:
    prywatne archiwum: Nuna
    Copyright@2009-2020 - Miniaturka bez tajemnic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Bez pisemnej zgody redakcji portalu Miniaturka bez tajemnic kopiowanie treści jest zabronione.
    Plagiat jest przestępstwem zagrożonym określoną sankcją na podstawie przepisów prawa autorskiego. stat4u